ANNOUNCEMENTS

01 September 2023
Bilim Üsküdar 2023 Sonbahar Dönemi Gönüllü Programları Başvuruları Başladı

Bilim Üsküdar Ailesinde Sen De Yerini Al!

Bilim Üsküdar 2023 Sonbahar Dönemi Gönüllü Programları Başvuruları Başladı.

Farklı alanlarda kendini geliştirmek istenyen gençleri bilimin toplumla buluştuğu Bilim Üsküdar'a bekleriz.

GÖNÜLLÜK PROGRAMLARI
Sergi Gönüllülüğü Programı: Bilim Üsküdar’ın 7’den 70’e herkesi eğlenceli şekilde bilimle buluşturacağı tematik sergi alanları için gönüllük programıdır. Gönüllüler Bir Dünya Keşif, Vücudumuzun 24 Saati, İletişim, Robotik, Otomotiv, Finans, Mavi Gezegen, Gökyüzünde ve Ötesinde Milli Teknolojiler sergi alanlarda görev alacaklardır.  Eğitim, Mühendislik,Sosyal Bilimler vb. tüm branşlardan başvuru yapılabilir.  Sergi gönüllüleri sergi alanlarındaki ziyaretçileri sergi düzeneklerinin kullanılmasına yardımcı olmaktan ve sergi hakkında bilgilendirmekten, grup ziyaretleri sırasında sergi eğitmenine yardımcı olmaktan, program süresince verilecek anketi, bilimsel içerik geliştirme vb. projeleri yerine getirmekten sorumludur. 

Atölye Gönüllüğü Programı: 6-14 yaş arasındaki çocukların bilimi ve kendileri keşfettikleri atölyelerimiz için gönüllük programıdır. Gönüllüler Tasarım, Doğa Bilimleri, Matematik, Astronomi Uzak ve Havacılık ile Teknoloji Atölyesinde görev alacaklardır. Eğitim, fakültesi başta olmak üzere, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler vb. tüm branşlardan başvuru yapılabilir.  Atölye gönüllüleri, program süresince eğitimler sırasında atölye eğitmenine yardımcı olmak, ders programı içeriği geliştirmek, öğrencilere eşlik etmek, atölyelere yönlendirme yapmak vb. görevleri yerine getirmelidir.

İletişim Gönüllüleri Programı: Bilim Üsküdar’ın yüz yüze ve dijital dünyada iletişim köprülerinin kurulduğu alanlarımız için olan gönüllük programıdır. Halkla ilişkiler, Grafik Tasarım ve Yeni Medya olmak üzere 3 konumda görevlendirme yapılacaktır.

Halkla ilişkiler alanında ziyaretçileri karşılamak ve yönlerdirmek, okul grupları ile iletişime geçerek öğretmenlere  bilgilendirme yapmak, tanıtım kampanyaları için fikir geliştirmek vb. görevleri yerine getiriceklerdir. Sosyal bilimler alanları başta olmak üzere tüm branşlardan başvuru yapılabilir. Gönüllerin Türkçeyi güzel kullanması ve düzgün diksiyonla konuşması gerekmektedir. 

Grafik Tasarım alanında Sosyal medya hesapları, tanıtım materyalleri vb. için görsel tasarımlar yapılacaktır. Grafik tasarım, Görsel iletişim tasarımı vb. alanlarında öğrenciler veya tasarım alanında kendi geliştiren Photoshop, Illustratior, Canva vb. Programları kullanabilen kişiler başvuru yapabilirler.  

Yeni Medya alanında, sosyal medya için içerik geliştirmek için Yeni medya, Radyo-Televizyon Sinema vb. bölümlerden veya bu alanda kendini geliştiren Adobe Premiere, After Effects vb. programları kullanabilen kişiler başvuru yapabilirler.  

Yüksek Lisans Gönüllük Programı: Eğitim bilimleri enstitisünde yüksek lisans yapan ve okul dışı öğrenme ortamları/bilim merkezleri alanında akademik olarak ilerlemek isteyen gönüllülerin alındığı programdır.  Yüksek Lisans öğrencisi yada yüksek lisans mezunu kişiler başvuru yapabilir. Program kapsamında bilim merkezi için eğitim içeriği hazırlanacaktır. 

PDR Gönüllük Programı: Psikoloji ve PDR bölümlerinden başvuruların alındığı programdır. 

Tüm programların süresi 2 aydır Ön değerlendirmeyi geçen adaylar için 12-13 Eylül 2023 tarihleri arasında mülakat yapılacaktır. Programa katılmaya hak kazanan adatylarla 15 Eylül 2023'de tanışma ve bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

Başvuru için linke tıklayınız: mth.tc/ubmgonullu