ANNOUNCEMENTS

21 November - 01 December 2023
Bilim Üsküdar 2023-2024 Winter Term Volunteering Programs Applications Opened
Bilim Üsküdar Ailesinde Sen De Yerini Al!

Bilim Üsküdar 2023-2024 Kış Dönemi Gönüllülük Programları Başvuruları Başladı. Son başvuru tarihi 1 Aralık 2023.

Farklı alanlarda kendini geliştirmek istenyen gençleri bilimin toplumla buluştuğu Bilim Üsküdar'a bekleriz.


GÖNÜLLÜK PROGRAMLARI

 
1. Sergi Gönüllülük Programı: Bilim Üsküdar’ın 7’den 70’e herkesi eğlenceli şekilde bilimle buluşturacağı tematik sergi alanları için gönüllülük programıdır. Gönüllüler Dinazor Devri, İletişim, Robotik, Otomotiv, Finans, Gökyüzünde ve Ötesinde Milli Teknolojiler sergi alanlarında görev alacaklardır.  Eğitim, Mühendislik, Sosyal Bilimler vb. tüm branşlardan başvuru yapılabilir.  Sergi gönüllüleri sergi alanlarındaki ziyaretçileri sergi düzeneklerinin kullanılmasına yardımcı olmaktan ve sergi hakkında bilgilendirmekten, grup ziyaretleri sırasında sergi eğitmenine yardımcı olmaktan, program süresince verilecek anketi, bilimsel içerik geliştirme vb. projeleri yerine getirmekten sorumludur.

Başvuru için tıklayınız.

2. Atölye Gönüllülük Programı: 6-14 yaş arasındaki çocukların bilimi ve kendileri keşfettikleri atölyelerimiz için gönüllük programıdır. Gönüllüler Tasarım, Doğa Bilimleri, Matematik, Astronomi Uzak ve Havacılık ile Teknoloji Atölyesinde görev alacaklardır. Eğitim, fakültesi başta olmak üzere, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler vb. tüm branşlardan başvuru yapılabilir.  Atölye gönüllüleri, program süresince eğitimler sırasında atölye eğitmenine yardımcı olmak, ders programı içeriği geliştirmek, öğrencilere eşlik etmek, atölyelere yönlendirme yapmak vb. görevleri yerine getirmelidir.

Başvuru için tıklayınız.

3. İletişim Gönüllüleri Programı: Bilim Üsküdar’ın yüz yüze ve dijital dünyada iletişim köprülerinin kurulduğu alanlarımız için olan gönüllük programıdır. Halkla ilişkiler, Grafik Tasarım ve Yeni Medya olmak üzere 3 konumda görevlendirme yapılacaktır.

Halkla ilişkiler alanında ziyaretçileri karşılamak ve yönlerdirmek, okul grupları ile iletişime geçerek öğretmenlere  bilgilendirme yapmak, tanıtım kampanyaları için fikir geliştirmek vb. görevleri yerine getiriceklerdir. Sosyal bilimler alanları başta olmak üzere tüm branşlardan başvuru yapılabilir. Gönüllerin Türkçeyi güzel kullanması ve düzgün diksiyonla konuşması gerekmektedir. 

Grafik Tasarım alanında Sosyal medya hesapları, tanıtım materyalleri vb. için görsel tasarımlar yapılacaktır. Grafik tasarım, Görsel iletişim tasarımı vb. alanlarında öğrenciler veya tasarım alanında kendi geliştiren Photoshop, Illustratior, Canva vb. Programları kullanabilen kişiler başvuru yapabilirler.  
Yeni Medya alanında, sosyal medya için içerik geliştirmek için Yeni medya, Radyo-Televizyon Sinema vb. bölümlerden veya bu alanda kendini geliştiren Adobe Premiere, After Effects vb. programları kullanabilen kişiler başvuru yapabilirler.

Başvuru için tıklayınız.

4. Yüksek Lisans Gönüllülük Programı:  Bilim merkezleri, okul dışı öğrenme ortamları ile ilgili akademik katkı sağlamak veya bu alanda proje geliştirmek isteyen gönüllülerin alındığı programdır.  Yüksek Lisans öğrencisi yada yüksek lisans mezunu kişiler başvuru yapabilir.

Başvuru için tıklayınız.

5. PDR Gönüllülük Programı: Psikoloji ve PDR bölümlerinden başvuruların alındığı programdır. 

Başvuru için tıklayınız.

Tüm programların süresi 2 aydır. Ön değerlendirmeyi geçen adaylar için 1-10 Aralık 2023 tarihleri arasında mülakat yapılacaktır. Programa katılmaya hak kazanan adaylarla Aralık ayı içersinde tanışma ve bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

Son Başvuru Tarihi: 01.12.2023